TOPlist

DREDY.SZM.SK

Dredy pre každého ;)


Čo to vlastne rasta copíky sú?

Rasta copíky, chemlonové copíky, alebo kanekalonové copíky označujú v zásade to isté. Ide o klasické zapletané vrkôčiky, akurát ich je veľmi veľa a pletú sa za pomoci materiálu (či už kanekalon, chemlon alebo vlna) za účelom zhustenia a predĺženia vlasov. Zopár ukážok nájdete aj v našej Galérii v sekcii Cornrows.


Z akého materiálu sa rasta copíky vyrábajú?

Tieto copíky sa dajú robiť z rôznych materiálov. Najlepším materiálom sú umelé vlasy, alebo tzv. kanekalon. Tie sa ale dajú zohnať ťažšie a sú pomerne cenovo náročné (prameň sa pohybuje približne od 2 eur vyššie).
Vhodnou, a hlavne cenovo dostupnejšou alternatívou sú chemlonové vlákna. Vyrábajú sa v rôznych farebných prevedeniach a zaujímavý efekt vzniká aj kombináciou s klasickými perlovkami, bežne dostupnými v textilných galantériách.


Aké dlhé vlasy potrebujem, keď chcem rasta copíky?

Podobne ako pri cornrows, aj v tomto prípade je potrebné mať vlasy dlhé aspoň tých 10-20 cm, aby sa chemlonové vlákna dali na copíky dobre prichytiť. Potom môže byť dĺžka ľubovoľná keďže záleží len a len od materiálu.


Ako sa také copíky vyrábajú a koľko to približne trvá?

Je dobré si pred začatím nastrihať chemlon na ľubovoľnú dĺžku – podľa toho, aké chcete mať copíky dlhé. Vlasy najskôr rozčešeme a rozdelíme ich na tenké ostrovčeky. Zoberieme chemlonové vlákna, v každom copíku by mali byť tri kusy (v prípade, že chcete, aby boli vaše rasta copíky hrubšie, tak aj viac), rozdelíme ich na polovicu a slučkou pripevníme na vlasy. Potom už len zapletáme do ľubovoľnej dĺžky. Na konci už len zauzľujeme, prípadne zatavíme a copík je hotový.
Keďže väčšinou sa rasta copíky robia tenučké, pri hustejších vlasoch ich môže byť na hlave aj dvesto. V takom prípade ich výroba môže trvať aj 10 – 12 hodín. Je to síce náročné, ale výsledok určite stojí za to.


Ako dlho mi vydržia?

Záleží od toho, z akého materiálu sú upletené. Pokiaľ je to z umelých vlasov, účes vydrží aj pol roka. Vlasy však dorastajú v priemere o 1 cm za mesiac, životnosť rasta copíkov je teda zhruba tri mesiace, keďže potom sú už príliš odrastené.


A čo údržba?

Frekvencia umývania je nižšia ako pri normálnych vlasoch. Pri umývaní stačí trochu šampónu zriedeného s vodou votrieť do korienkov a zmyť. Tam, kde sa vlasy končia a začína samotný chemlon, sa copíky môžu umyť aj s trochou aviváže. Znie to možno, ale vlasy potom krásne voňajú. Stačí na ne dať trochu aviváže, pošúchať a dôkladne zmyť.


Koľko to celé približne stojí?

Pri cene je opäť dôležitým faktorom hustota, kvalita vlasov a množstvo požadovaných vrkôčikov. Ako už bolo spomínané, najviac však záleží od zvoleného materiálu. Zatiaľ čo chemlon má náklady minimálne a zákazník platí hlavne za prácu, pri kanekalone (umelých prameňoch) je cena podstatne vyššia. Preto teda, ak za chemlonove rasta copíky zaplatíte do 100 eur, cena kanekalonových sa môže vyšplhať aj na viac ako 300 eur.


Čo keď ich už nebudem chcieť?

Rozpletanie rasta copíkov prebieha podobne, ako rozpletanie klasického zapletaného vrkoča. Je však o to náročnejšie, čím viac copíkov máte a čím sú tenšie. No keď sa už rozhodnete s nimi skoncovať, kedykoľvek budete mať trochu voľna, môžete sa do toho pustiť hoci aj sami.